Diagnózy

Mýty o koronavíruse: Čo nám o víruse povedali, ale nie je to pravda?

Ako už istú dobu sledujete (od začiatku marca to zasiahlo aj Slovenskú republiku), čelíme pandémii koronavírusu. Televízia, rozhlas aj internet nám interpretujú veľké množstvo informácií, rád a odporúčaní v tejto kritickej dobe. Avšak pomerne za krátky čas sa nakopilo veľké množstvo dezinformácií, ktoré sa rozšírili obyvateľstvom. Aj preto vám prinášame prehľad najčastejších zavádzajúcich resp. klamlivých mýtov, ktoré argumentačne vyvrátime.

 

Keď sa oteplí, vírus (nám) ustúpi

Už v polovici februára prebehla našimi médiami utešujúca správa, že koronavírus neznáša teplo, a preto stačí, aby rýchlo prišla jar. Nie, nestačí to. Ukazuje sa, že koronavírusu sa dobre darí aj v oblastiach s veľmi teplým počasím.

Dobrý príkladom je Austrália, kde vírus zaútočil uprostred leta. Onedlho sa nákaza objavila aj v Brazílii, kde takisto majú teplé mesiace. S teplotou ovzdušia to teda nijako nesúvisí. Koronavírus prežije aj pri vyšších vonkajších teplotách.

Horúci kúpeľ zabíja koronavírus

Táto rada má blízko k predošlej hypotéze, že teplo je najjednoduchšou zbraňou proti vírusu. Opäť ide o nesprávny predpoklad, prehriatie tela nám nepomôže.

Naopak, ak už máte teplotu, nemali by ste sa kúpať v horúcej vani. Toto platí pri každej zvýšenej teplote, nielen pri koronavíruse. Váš stav sa môže zhoršiť!

Deti nemôžu ochorieť na COVID-19

Pred koronavírusom nie je v bezpečí nikto, teda ani deti. V týchto dňoch deti nechodia do školy, a to vo všetkých krajinách EÚ. Na druhej strane, zatiaľ nebol potvrdený ani jeden prípad prenosu koronavírusu v školách.

Čo sa týka úmrtnosti detí na koronavírus, táto je výrazne pod 1 %. Nemožno však univerzálne tvrdiť, že ochorenie má u detí miernejší priebeh. Dieťa si s koronavírusom len ľahšie poradí, ako 80-ročný človek.

Sušiče rúk a ultrafialové lampy zabíjajú koronavírus

Sušiče rúk nie sú účinné pri zabíjaní COVID-19. Ruky si radšej osušte teplovzdušným sušičom, alebo mechanicky (čistou látkou, papierovou utierkou). Ani UV lampy by ste nemali používať na sterilizáciu rúk, pretože môže dôjsť k podráždeniu pokožky.

Častejšie pite, vírus „spláchnete“ do žalúdka

Japonskí lekári, ktorí sa zaoberajú prípadmi COVID-19, neuvážene oznámili, že treba dbať na vlhké prostredie úst a krku. Lekári poslali do sveta správu, že krk a ústa nesmieme mať nikdy suché, a preto by sme mali piť každých 15 minút. Tento predpoklad sa nepotvrdil.

Pravidelný príjem tekutín vám určite nezaškodí, odporúča sa to pri všetkých vírusových ochoreniach. Ale ak si myslíte, že budete vírus cielene „splachovať“ do žalúdka, a potom ho z tela ľahko vylúčite, uverili ste príliš jednoduchému riešeniu.

Ibuprofen zhoršuje príznaky, dokonca môže zabiť!

Táto informácia narobila veľký rozruch. Nahrávku Slovenky, ktorá údajne citovala odborníkov z Viedni, si vypočuli státisíce, možno milióny Slovákov a Česku. O čom táto žena hovorila?

Nástojčivý hlas nás upozorňoval, že kombinácia vírusu a ibuprofenu významne prispieva k rozmnožovaniu vírusu. Žena navyše uvádzala, že vo väčšine pitevných správ figuroval ibuprofen.

Je úplne samozrejmé, že ľudia pri horúčke siahajú po tomto voľnopredajnom lieku. Nie je to tak len v Taliansku alebo na Slovensku. Ibuprofen je „prvou voľbou“ v mnohých krajinách Európy.

Vyvodzovať však z toho, že Ibuprofen mohol zapríčiniť smrť pacientov, je nebezpečná konštrukcia. Pitvy nič také nehovoria, aj oficiálne talianske miesta to dôrazne popreli. Rovnaký názor má WHO.

Slovenskí lekári a lekárnici odporúčajú, aby sme pri zvýšenej teplote siahali radšej po paracetamole. Má totiž menej vedľajších účinkov, pričom ho môžeme užívať o niečo dlhšie, ako ibuprofen.

Vakcíny proti zápalu pľúc účinkujú aj na koronavírus. Je to tak?

Očkovacie látky proti infekčnému zápalu pľúc nás neochránia pred novým koronavírusom. Ten je zásadne odlišný, a preto musíme vyvinúť novú vakcínu. Samozrejme, dnes existujú rôzne vakcíny proti respiračným chorobám. Ale sú vhodné aj pre vás? Poraďte sa o tom so svojím lekárom.

Slúžia antibiotiká na „zabitie“ koronavírusu?

Odborníci „do nemoty“ opakujú, že antibiotiká nefungujú proti vírusom, ale iba proti baktériám. A čo je nový koronavírus? Je to baktéria? Už z názvu si predsa ľahko vyvodíme, že je to vírus.

Antibiotiká nepoužívame na liečbu koronavírusu, tobôž ako prevenciu! Ak človeku predpísali pri koronavíruse antibiotiká, je to kvôli tomu, že sa uňho pridružila bakteriálna infekcia.

 

K hoaxom prispievajú aj mocní

Nečudujme sa, ak ku všeobecnému chaosu prispievajú svojimi výstrelkami obyčajní ľudia, keď to robia aj predstavitelia najmocnejších krajín sveta. Za všetkých spomeňme amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý rád komunikuje cez sociálne siete. Niekedy by však mal radšej dvakrát merať, ako raz písať. Aj jemu sa totiž podarilo „obohatiť“ mýty o koronavíruse.

Tento príbeh je typickým príkladom globalizovaného sveta. Donald Trump pred pár dňami oznámil, že istý liek proti malárii, zaberá aj proti koronavírusu. V senegalskom hlavnom meste Lagos vzápätí zaznamenali niekoľko prípadov otravy týmto liekom, keďže pacienti poslúchli amerického prezidenta.

Ako rozpoznáte mýty o koronavíruse?

Na toto nie je jednoduchá odpoveď. Laikovi chýba vzdelanie v odbore. Na druhej strane – teóriu japonských lekárov, že stačí udržiavať vlhké sliznice, prebralo mnoho iných odborníkov vo svete. Chvíľu sme si všetci mysleli, že je to minimálne dobrá prevencia. A predsa to nie je pravda.

Kritické myslenie sa ťažšie uplatňuje v krízových chvíľach, a šírenie koronavírus je krízový stav. Lekári, ktorí sú vo víre diania, chcú pomôcť a hľadajú riešenia každý deň. Aj preto sa môže stať, že neuvážene vypustia von niečo, čo nie je dostatočne podložené.

A čo my ostatní? Keď čítame novú informáciu o tom, ako sa dá s koronavírusom „zatočiť“, overme si to u štátnych inštitúcií. Ale hlavne – nešírme všetko, čo nám dobre znie. Nemusí to byť hneď pravda. A môžeme ublížiť druhým ľuďom.

Upozornenie! Šírenie poplašných a neoverených správ o koronavíruse môže byť trestným činom!

 

/Článok bol prevzatý z: www.slovenskypacient.sk, autor článku: Ján Mútala/

Lúčime sa…

Veľmi nás zarmútila správa, ktorú nikto z nás nečakal. Opustila nás skvelá žena – dlhodobá členka Spoločnosti …

Liečba atopického ekzému

Liečba atopického ekzému je individálna a vyžaduje si kompexný prístup. Z etiológie atopickej dermatitídy vyplýva, …

Edukačné bloky na tému „Napreduj s nami“

Už na začiatku tohto roka sme si pre vás pripravili edukačné aktivity zamerané na zlepšenie digitálno-komunikačných …