Diagnózy

Talkshow „Na vlastnej koži“

Milí sympatizanti a priatelia,

pripravuje sa pre vás  jedinečný projekt na online platforme Talkshow „Na vlastnej koži“.

————————-

Určite ho všetci poznáte. Juraj Hrčka, známy herec, ktorý hral vo svojom živote už mnoho postáv. Za to, že sa po natáčaní alebo predstavení dostal do vlastnej kože, vďačí svojej maskérke. Ako je to ale v reálnom živote? To prezradí v jedinečnej talkshow, kde sa budeme rozprávať o živote ľudí so psoriázou.
Ochorenie, ktoré je často podceňované ako fľaky na koži, je vážne zápalové ochorenie. Ak sa nerieši správne, stav sa výrazne zhoršuje. Ak je to v správnych rukách lekára, dá sa dobre liečiť a pacient môže žiť kvalitný a plnohodnotný život. Aké osudy stretli ľudí so psoriázou? Ako sa dá liečiť a čo robiť, aby sa ochorenie nepodcenilo? O tom budú diskutovať naši hostia:
 • MUDr. Karolína Vorčáková, PhD. – Univerzitná nemocnica Martin
 • Mária Cetkovská – predsedníčka a zakladateľka OZ Bodkáčik
 • Juraj Hrčka – herec a podporovateľ osvetovej kampane na zvyšovanie povedomia o liečbe psoriázy

 

Prenos budete môcť naživo sledovať na aktuálnej FB udalosti na tomto linku:
                                   
Počas živého vysielania sa do diskusie budete môcť anonymne zapojiť aj vy, prostredníctvom aplikácie Sli.do s #psoriaza.
Partneri podujatia: OZ Bodkáčik, Slovenská dermatovenerologická spoločnosť a spoločnosť Johnson & Johnson, divízia Janssen.
Toto podujatie vzniklo s podporou spoločnosti Johnson & Johnson, divízia Janssen.

VEĽKÉ ĎAKUJEME

Za pacientske organizácie SPa A SR/Spoločnosť psoriatikov a atopikov a Bodkáčik – združenie pre rodiny deti a mládež s kožným ochorením

 

S úctou a láskou v srdci sa chceme poďakovať doc. MUDr. Želmíre Fetisovovej, PhD. Mnohým bola ako mama. Pre jej láskyplný prístup a ochotu vždy poradiť bola veľmi obľúbená. Pomáhala aj na úkor svojho voľného času. Aj s pribúdajúcim vekom a aj keď jej bolo samej ťažko, bola vždy s úsmevom na tvári a s entuziazmom. Keď však bolo potrebné bola aj prísna a priama, ale vždy láskavá. Vo vzťahu k pacientovi samozrejme očakávala dodržiavanie nastaveného liečebného režimu a pravidelnosť užívania liekov resp. starostlivosti o svoju pokožku – vedela si urobiť poriadok. Ak to bolo v jej silách vždy rada pomohla, snažila sa nájsť vhodné riešenie. Bola akčná, zavolala kde bolo treba, dohodla stretnutie, odporučila ďalšieho odborníka. A to aj keď človeka videla prvý krát. Čo ju veľmi zdobilo, bola vlastnosť počúvať aj pacientove pocity, vedela oceniť spätnú reakciu pacienta a tým povýšiť obyčajný vzťah „doktor – pacient“ na vzťah plný vzájomného rešpektu, dôvery a priateľstva. Záujem o pacienta dávala najavo aj verejným vystupovaním na edukačných prednáškach, či účasťou na osvetových kampaniach pacientskych organizáciách (SPaA SR, Bodkáčik). Ďakujeme za čas, ktorý Ste nám venovala, za rady a entuziazmus, pomoc pri osvete a edukácii kožných ochorení. Ďakujeme za nezištnú pomoc a poradenstvo pacientskym organizáciám a každému, kto k Vám prišiel s prosbou o radu. Pre nás vždy človek s veľkým „Č“. Ďakujeme za Vaše veľké a láskavé srdce. Milá pani profesorka, Želka, existuje jedna krásna pieseň „Anjeli vzlietajú“ už Vám ju nepustím, len doma pri sviečke, ktorá bude tlieť vždy na Vašu počesť. V našich srdciach ste a budete vždy Vy ten Anjel, ktorý držal nad všetkými ochranné krídla, odovzdal nám svoju múdrosť a životné skúsenosti a teraz vzlieta k oblohe, kde viem, že určite budete striehnuť či je všetko tak, ako ste nás to učila. Vždy zostanete v našich srdciach.

 

Česť jej pamiatke !

Príbeh Zuzany a jej dcérky

Terezka je moje tretie dieťa. Jej problémy s pokožkou začali, keď mala 2 týždne. Všimla som si, že pupček sa jej akosi nehojí. Lekárka ma uisťovala, že sa hojí, ale pomalšie – predpísala mi nejakú masť, ktorou som pupček natierala. Rana napokon zmizla, avšak červený fľak okolo nie. Ďalšie problémy som ako matka spozorovala asi v 3-mesiacoch, keď sa malá vyhádzala v plienkovej oblasti a koža jej sčervenala. Vyzeralo to ako oparené alebo ako plienková dermatitída, tak to bolo aj liečené. Počas tohto obdobia som si aj veru poplakala, keď pri prebaľovaní mojej vysnívanej dcérky, zliezala jej jemná pokožka dole a okolie genitálií a stehien bolo zakrvácané. Tento stav trval asi 3 mesiace, postupne sa aj zhoršoval – hlavne v oblastí pupčeku (hnis a praskanie pokožky). Bola som poslaná s takýmto stavom ku kožnej. Pani doktorka jej zobrala vzorky z pupku a výtery z ohybov kože. Prvá diagnóza bola: zlatý stafylokok.

Pokožku sme jej pravidelne natierali rôznymi mastičkami, ktoré však pomohli len na pár dní. Pokožka si akoby na ne zvykla a po čase sa stav vracal. Keď mala 1,5 roka, za uškami a pod pazuchami mala akoby vyparené prasklinky, ktoré ju štípali a mokvali jej. Doktorka odporučila dezinfekciu týchto miest. Stav sa zhoršoval, pribudli k nemu väčšie ložiská vo vlasoch a v ušiach šupinky. Rozhodla som sa konať – zmenila som kožného lekára.

Pri prvej návšteve pána primára som ostala v šoku, keď jej diagnostikovali ochorenie – psoriáza. Takisto zobral vzorky z kože a spravil rodinnú anamnézu. Psoriázu nikto doteraz v našej rodine nemal. Bolo to pre nás niečo nové. Terezka ako 2-ročné dievčatko už mala odskúšané snáď všetky lokálne mastičky, čo existovali. Absolvovala aj fototerapiu… nič nezaberalo. Bola hospitalizovaná na detské kožné oddelenie na Kramáre. Tam nás naučili, ako si z hlavičky vyčesať nánosy lupiniek, robili jej rôzne vyšetrenia, avšak bez výrazného zlepšenia.

Keď mala 2,5 roka, nastúpila do škôlky. Tam som si prvýkrát uvedomila, že moje dieťatko to bude mať asi ťažké v živote. Pohľady rodičov, detí… Terezka si to našťastie nejako neuvedomovala, ale ja ako matka som to všetko vnímala : nepríjemné pohľady iných rodičov (zazeranie), poznámky od vychovávateľky, že ju nemáme dávať do škôlky s mastnou hlavičkou – pritom boli oboznámení pri prijatí s jej stavom… a veľa iných vecí. Bol to asi najťažší rok môjho života.

Keď mala 3,5 roka, začali ju bolieť kolienka. Nechcela chodiť, ani prechádzať sa na dlhšie vzdialenosti. S týmto stavom sme boli odoslaní na reumatológiu, kde nám po mnohých vyšetreniach predpísali liek – Metoject (pozn. autora: liek na liečenie aktívnej reumatoidnej artritídy u dospelých pacientov). Po pár dávkach som sa stala najšťastnejším človekom – ložiská psoriázy jej začali ustupovať. Všade! Na rukách, v podpazušiach, za uškami, vo vlasoch… Postupne jej to vymizlo úplne. Tento stav však trval „len“ približne 2 roky. Nové ložiská sa jej začali vytvárať na ručičkách, za uškami, v uškách, na nohách, v podpazuší, na chrbátiku, na pupčeku… Liečba prestala mať svoj účinok. Jediná vec, ktorá sa zlepšila boli kĺby – odvtedy už neboleli. Boli však zasypané novými ložiskami psoriázy, ktoré si malá vedela do krvi poškriabať.  Zase začal kolobeh vyšetrení, mastenia sa, fototerapií… Keď všetko zlyhalo, padol návrh na biologickú liečbu.

Po vstupných vyšetreniach bola malej nasadená biologická liečba. Liečba už trvá 8 rokov, Terezka skoro nemá ani jedno ložisko (okrem genitálnej časti – to sa s ňou ťahá od narodenia). Sme šťastní, že ochorenie je viditeľné len v tejto časti, tam kde oči ľudí nedozrú… Ľudia dokážu odsúdiť aj malé dieťa, hoci nevedia v čom je problém. Psoriáza je ako ochorenie neinfekčné ! Snažím sa ju vychovávať tak, aby keď raz bude mať nejaké nové ložiská psoriázy, aby sa zato nehanbila. Terezka je momentálne šťastná, má kamarátky a všetko klape tak ako má…

Webinár k Svetovému dňu psoriázy (15/11/2021)

Po bohatom hlavnom programe k Svetovému dňu psoriázy sme si pre vás pripravili aktivitu WEBINÁR. Prvýkrát organizujeme aj touto formou stretnutie s našim odborníkom / dermatovenerológom. Preto neváhajte a aktívne sa zapojte do diskusie na tému Psoriáza – jej diagnostika a liečba s pani doktorkou Vorčákovou z Dermatovenerologickej kliniky UN Martin.

 

Názov témy:             Psoriáza – jej diagnostika a liečba

O čom bude reč?:    Prednáška a diskusia sa budú venovať hlavne psoriáze, jej príznakom, akým spôsobom ju správne diagnostikovať a liečiť, a zároveň o tom, ako si upraviť životný štýl po potvrdení tejto diagnózy

Prednášajúci:           MUDr. Karolína Vorčáková, PhD.

Dátum konania:      15. november 2021

Čas konania:            17:00 h

Ako nato?                  do 11. novembra 2021 pošlite na e-mail: bodkacikmt@gmail.com svoj záujem a my vám obratom pošleme potvrdzovací e-mail s aktuálnym odkazom (linkom) na webinár

 

 Za umožnenie realizovať túto aktivitu ďakujeme hlavne Dermatovenerologickej klinike UN Martin a našim partnerom: getCLIENTS, MedMedia, Janssen, Abbvie, UCB.

Bodkovaný deň 2021 (súčasť Svetového dňa psoriázy)

Bodkovaný deň po prvýkrát na Slovensku

Pri príležitosti Svetového dňa psoriázy (World Psoriasis Day) sa v piatok 29. októbra 2021 bude konať edukačná kampaň s presahom do zahraničia, ktorej súčasťou chceme byť aj my.

Bodkáčik – združenie pre rodiny, deti a mládež s kožným ochorením a Spoločnosť psoriatikov a atopikov SR sa pripájajú k „Puntíkovému dnu 2021„, osvetovej kampani na podporu pacientov so psoriázou, za ktorej zrodom resp. myšlienky, stojí Sestra v akcii a členka Pacientskej organizácie SPAE ČR a Spolek Revenium.

Cieľom tejto kampane je informovať a edukovať verejnosť o tom, že psoriáza nie je infekčné ochorenie, a teda nie je dôvod sa pacientov strániť a akokoľvek ich odmietať. Odstráňme spolu bariéry pri pohľade na psoriaticky chorého človeka, nenechajme ho stáť na jej okraji, samého….

Stále sa však stretávame s prípadmi, kedy nepoučení laici žiadajú napríklad personál reštaurácie či kúpaliska o vykázanie pacienta z prevádzky, pretože sa boja nákazy, obchodník upozorní nedotýkať sa tovaru, kaderník odmietne pacienta ostrihať a mnohé ďalšie dehonestujúce situácie, ktoré narušujú už tak krehkú pacientovu psychiku. Psoriáza je pre pacientov veľmi stresujúca a ak sa ešte stretne s nepochopením okolia, nezriedka taký pacient prepadá depresii až apatii.

                         

Kampaň podporil aj Igráček EFKO

Do kampane sa zapojil aj „Igráček EFKO„. Igráčka je možné si objednať v e-shope: http://revenium.cz/kategorie-produktu/puntikovy-den/

Výťažok z tejto akcie poputuje na podporu detským pacientom, ktorým sa prispeje na ozdravný pobyt pri mori. Cieľom je prepojiť pacientov s verejnosťou a ukázať, že ani na Slovensku nám nie sú ľudia so psoriázou ľahostajní. Správnou edukáciou verejnosti pomôcť odstrániť sociálne stigmy a mýty, ktoré okolo psoriázy /lupienky/ kolujú.

 

Bodkovaný oufit ako vyjadrenie sympatie

Do Bodkovaného dňa by sme radi zapojili okrem zdravotníckych zariadení, firiem a pacientskych organizácií aj školy a škôlky, pretože edukácia detí je v tomto smere veľmi dôležitá. Deti sa takýmto spôsobom oboznámia so základnými faktami o psoriáze a 29. októbra 2021 podporia pacientov tým, že si oblečú čokoľvek s bodkami, vyrobia bodkovanú koláž, nacvičia tanec, prípadne akúkoľvek ďalšiu aktivitu, ktorá by pedagógov v tejto súvislosti napadla.

 

Budeme veľmi radi, ak sa k Bodkovanému dňu pridáte. Spoločne podporíme pacientov tým, že si oblečieme bodkovaný doplnok k oblečeniu. Vašej fantázii ako zladiť bodkovaný outfit sa medze nekladú. Podeľte sa s nami o Váš outfit fotkou na Vašom Facebooku prípadne Instagrame!

 

Nakoniec sme si dovolili pre Vás navrhnúť a vytvoriť Obal na diár s motívom Bodkovaného dňa 2021. Dúfam, že vám týmto zlepšíme váš deň!

KLIKNITE PRE NÁHĽAD V PDF FORMÁTE

 Užitočné linky:

https://spaa-sr.webnode.sk/   (Spoločnosť psoriatikov a atopikov SR)

https://bodkacik.sk/  (Združenie pre rodiny, deti a mládež s kožným ochorením SR)

https://spae-cr.webnode.cz/  (Spolek psoriatiků a atopických ekzematiků ČR)

https://revenium.cz/  (Spolek Revenium)

Svetový deň psoriázy (2021)

V rámci Svetového dňa psoriázy, ktorý sa uskutoční 29. októbra 2021, sme si pre vás – našich priaznivcov – pripravili zaujímavý program. V krátkosti vám na začiatok priblížime, o čo ide v tento deň a na aké problémy pacientov s chronickým kožným ochorením poukazuje.

Psoriáza je v súčasnosti jedným z najviac skúmaných  kožných ochorení. Napriek tomu, stále si zachováva svoje  veľké tajomstvá. Na celom svete trpí psoriázou asi 125 miliónov ľudí. Predpokladá sa však, že touto chorobou trpí na Slovensku vyše dvestotisíc ľudí. Psoriáza nie je prenosná dotykom, ale je podmienená geneticky.

V roku 2004 vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia  (WHO) 29. október za Svetový deň psoriázy. Ako povedal Lars Ettarp z Medzinárodnej federácie psoriatických asociácií  (IFPA): „Psoriáza a psoriatická artritída sú ochorenia, ktoré zbavujú človeka spôsobilosti. Pre 125 miliónov ľudí na celom svete, ktorí trpia psoriázou, môže byť život mimoriadne náročný, neraz sme diskriminovaní kvôli nevábnemu vzhľadu našej pokožky. Preto požadujeme lepší štandard lekárskej starostlivosti pre ľudí trpiacich psoriázou. Skrátka, chceme lepšiu budúcnosť“.

Na začiatok sme si pre vás pripravili zaujímavú súťaž, ktorú sme zverejnili na našom Facebooku a skončí sa v piatok 29.10.2021. Výhercov zverejníme hneď v nasledujúci víkend na našom Facebooku. Neváhajte     a zapojte sa do nej kliknutím na link, ktorý je uvedený nižšie:

 

 

V tento deň – piatok 29.10.2021 –  sme pre vás pripravili bezplatnú telefonickú poradňu na čísle:             +421 905 458 328, kde budeme v čase od 15:00-18:00. Telefonická poradňa je určená pre všetkých, ktorí majú otázky ohľadom starostlivosti o pokožku, ohľadom nasmerovania k správnemu dermatológovi alebo sa zaujímajú o rekondično-relaxačné pobyty, ktoré pomáhajú nielen k telesnej ale aj duševnej pohode.

V rovnaký deň sa zapájame aj do celoeurópskej osvetovej kampane Bodkovaný deň, ktorej cieľom je destigmatizácia tohto ochorenia a predovšetkým oboznámenie verejnosti s faktom, že psoriáza NIE JE infekčná. Táto kampaň bude po prvýkrát organizovaná aj na Slovensku, preto aj my dajme znať, že nám nie sú ľahostajné starosti a problémy s akými sa potýkajú psoriatickí pacienti. Nenechajme ich v tom samých !

Keďže ide o jedinečnú kampaň, ktorá ešte nebola organizovaná na Slovensku, venujeme jej celý článok aj s prelinkom na Facebook, Youtube a s odporúčaním užitočných linkov ->>>

Bodkovaný deň 2021 (súčasť Svetového dňa psoriázy)

 

K Svetovému dňu psoriázy plánujeme zorganizovať WEBINÁR, kde budete mať možnosť aj vy online diskutovať s dermatológom z pohodlia svojich domovov. Naše pozvanie prijala MUDr. Karolína Vorčáková, PhD., odborník – dermatovenerológ z Univerzitnej nemocnice Martin. Túto aktivitu sme si pre Vás pripravili 15. novembra v čase od 17:00-18:30, aby ste sa mohli na ňu pripraviť s dostatočným predstihom.

Link, v ktorom sa dozviete viac o pripravovanom webinári, pripájame tu: https://www.bodkacik.sk/webinar-k-svetovemu-dnu-psoriazy-15-11-2021/

Teší nás, že máme Vašu dôveru. Organizované aktivity sú tu hlavne pre vás -> pacientov s chronickým kožným ochorením pohybujúcich sa po celom našom krásnom Slovensku ♥.

 

Trh kože (2021)

Dávame vám do pozornosti 5. ročník edukačného podujatia organizovaného doteraz len v hlavnom meste Bratislava. Vzhľadom na zvyšujúci záujem o túto akciu budú miesta uskutočnenia v troch mestách súčasne, a to:

 • Bratislava                    23. október 2021             10:00-18:00
 • Banská Bystrica        23. október 2021             10:00-18:00
 • Košice                           23. október 2021             10:00-18:00

Všetky tri mestá budú zároveň aj online prepojené. Ide o jediné podujatie, ktoré prináša komplexné odborné informácie z oblasti klinickej dermatovenerológie s cieľom zvýšiť pozornosť a záujem ľudí  o starostlivosť o kožné problémy a ochorenia. Trh kože vznikol z iniciatívy agentúry ZEAL, s.r.o. spolupráci so Slovenskou dermatovenerologickou spoločnosťou.

 

Verejné a diskrétne poradne kože

Najväčší záujem návštevníkov od prvého ročníka Trhu kože je o bezplatné konzultácie s dermatológmi, ktorí budú k dispozícii celých osem hodín počas konania podujatia.  V každom meste bude pripravených   6 Verejných1 Diskrétna poradňa kože, kde sa budú môcť prihlasovať záujemcovia vopred cez registračný formulár na stránke www.trhkoze.sk,  alebo v mieste konania. Registrácia bude potrebná aj vzhľadom na dodržanie odporúčaných pandemických opatrení.

 

Odborné diskusie lekárov

Súčasťou programu Trhu kože sú odborné prednášky popredných slovenských dermatológov, ktoré sú zmerané na rôzne terapeutické oblasti. V tomto roku budú diskusie v každom meste a prenášané online cez YouTube kanál Trh kože do ostatných miest. Zároveň ich bude možné sledovať cez webstránku a sociálne siete podujatia. Pripravované sú prezentácie na témy známe druhy psoriáz, atopický ekzém, atopická dermatitída, akné, rosacea, detská kože, rakovina kože a melanóm.

Presný program a zoznam lekárov v poradniach bude priebežne uverejňovaný na stránke www.trhkoze.sk.

 

Pacientske organizácie a Trh kože

Naše občianske združenie podporuje aktivitu tohto druhu, keďže podujatie Trh kože sa snaží osloviť a zaujať hlavne mladých ľudí, osloviť ich cez sociálne média, online prenosy. Práve tento spôsob ponecháva ľuďom aj určitú mieru anonymity, čo je veľmi prospešné v tomto prípade. Mladí ľudia resp. introvertnejšie typy sa vedia zapojiť aj do takýchto diskusií a zaujímať sa o svoje ochorenie, čím sa tabuizovaná téma stáva viac otvorenejšou. Bodkáčik – členovia aj sympatizanti sa aj tento rok zúčastnia tejto udalosti a odporúčajú ju aj širšej verejnosti – vezmite svojich známych, rodinných príslušníkov alebo kamarátov a strávte príjemné poludnie (odpoludnia) s TRHOM KOŽE.

 Živé vysielanie z troch miest na Slovensku priebežne, neváhajte a vypočujte si edukačné prednášky.

Bratislava (OC Eurovea) – Banská Bystrica (OC Europa) – Košice (OC Atrium OPtima).

Kliknite na link nižšie.

 

Ako zvládnuť vysoké teploty počas leta?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne kolapsové stavy, za istých podmienok vedúce až k prípadným úmrtiam osôb chorých najmä na kardiovaskulárne ochorenia, vysoký krvný tlak, termoregulácie a závažné hormonálne ochorenia. Záťaž teplom môže viesť k poklesu výkonnosti, zvýšenej únavnosti a môže spôsobiť až prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou až zvracaním.

 

Funkcia termoregulácie organizmu bola vyvinutá a konsolidovaná v priebehu vývoja. Koordinuje procesy metabolizmu, umožňuje prispôsobiť sa podmienkam vonkajšieho sveta, a tým pomáha živým organizmom bojovať za ich existenciu. Každý človek, bez ohľadu na druh, stav alebo vek, je každú sekundu vystavený životnému prostrediu. Všetky tieto procesy vyvolávajú kolísanie telesnej teploty. Ak termoregulácia organizmu nefunguje správne, môže to viesť až k zničeniu jednotlivých orgánov a celého tela ako celku. V zásade ide o prípad porušenia termoregulácie. Príčiny tejto patológie môžu byť veľmi rozdielne, od triviálnej hypotermie po závažné ochorenia centrálneho nervového systému, štítnej žľazy alebo hypotalamu. Ak termoregulačný systém, ktorý trpí takými ochoreniami, sa nedokáže dobre vyrovnať s jeho funkciami, aby sa situácia napravila, musí sa liečiť základné ochorenie. Ak je termoregulácia narušená u zdravého človeka a príčinou sú vonkajšie podmienky, napríklad počasie, je potrebné poskytnúť takému pacientovi adekvátnu pomoc resp. odporučiť mu nevystavovať sa v takomto počasí riziku – ostať radšej doma.

 

Aj Ministerstvo vnútra SR vydáva odporúčania pre občanov, ako efektívne zvládnuť vysoké teploty. Tento rok sa očakáva nadmerne teplý jún, júl aj august na území Slovenskej republiky. Tieto dlhodobé klimatické zmeny bohužiaľ prinášajú so sebou aj riziká, ktoré si musia všetci pacienti uvedomiť – hlavne chronicki chorí pacienti – a efektívne sa voči nim ubrániť. Je to pravdepodobne nezvratný proces, o ktorom treba začať hlasno hovoriť. Musíme si naň zvyknúť aj my tu – v strednej Európe – kde v minulosti takéto extrémne teplé počasie bolo ojedinelé.

 

Horúčavy môžu u človeka spôsobiť:

 • dehydratáciu,
 • úpal,
 • prehriatie,
 • kŕče,
 • kolaps organizmu.

Ohrozené skupiny:

 • deti do 4 rokov,
 • starší ľudia nad 65 rokov,
 • ženy – tehotné, dojčiace, s redukčnými diétami,
 • dlhodobo chorí – s kardiovaskulárnymi, respiračným i alebo mentálnymi ochoreniami,
 • ľudia s nadváhou,
 • ľudia užívajúci niektoré typy liekov (na odvodnenie, vysoký krvný tlak, nespavosť…),
 • ťažko zdravotne postihnutí ľudia,
 • ľudia s určitými profesiami (ťažko fyzicky pracujúci, športovci a podobne),
 • ľudia obývajúci podkrovia, sociálne zariadenia, žijúci osamelo

 

ODPORÚČANIA

 • dodržiavať pitný režim,
 • ľahšie sa stravovať,
 • vhodne sa obliekať,
 • zabezpečiť domovy a pracoviská pred prenikaním priamych slnečných lúčov cez okná alebo svetlíky, tienením, napr. žalúziami alebo roletami,
 • vhodne si rozvrhnúť aktivity medzi 12:00 a 16:00 a nezdržiavať sa na priamom slnku,
 • aspoň raz denne sa osviežovať vlažnou sprchou (pozor na príliš studenú vodu),
 • používať ľahké svieže vône,
 • vyberať si pleťové krémy s UV ochranou,
 • nefajčiť,
 • pri cestovaní použiť slnečné okuliare, opaľovacie krémy alebo tieniace fólie lebo prudké slnko spáli nechránenú pokožku už za 20 minút

 

Pitný režim

Pitný režim je základ zdravého fungovania v tak horúcom počasí. Nemali by sme sa spoliehať až na pocit smädu, ktorý chodí už ako reakcia organizmu na jeho NEDOSTATOK. Navyše – deti a dôchodcovia – nemajú silné toto „nutkanie“, preto je dôležité si pitný režim striehnuť pravidelne počas dňa. Odporúčaná denná dávka vody pre dospelého človeka je 2,5 litra, samozrejme rovnomerne rozložená počas dňa. Ľudia zaťažení fyzickou aktivitou alebo pijúci kávu či alkoholické nápoje musia toto množstvo adekvátne navýšiť. Piť by sa mali vlažné alebo mierne teplé nápoje. Studené nápoje si musí telo najskôr ohriať – tým telo zaťažia a zbytočne oberú telo o nahromadenú energiu. Najprirodzenejším prostriedkom na uhasenie smädu je voda z vodovodu a stolové vody, ktoré obsahujú menej minerálov. Absolútne nevhodné sú farebné, aromatizované a sladené nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje – pivo, víno, destiláty. Sladené nápoje neuhasia smäd, naopak iba ho podporia. Čítajte údaje na obaloch!

 

Ako je to s liekmi?

V neposlednom rade tí pacienti, ktorí užívajú dlhodobo liek na zmiernenie kožných príznakov, by sa mali vo všeobecnosti vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu. Hlavne keď jeho intenzita naberá na sile a to medzi 11:00-15:00. Netreba zbytočne preceňovať svoje sily! Odborníci odporúčajú naplánovať si počas očakávaných horúcich dní nenáročný program, bez vyššej fyzickej námahy či viachodinového pobytu na cestách (bez klimatizácie).

 

Chladenie priestorov

Najlacnejšie riešenie ako si udržať príjemnú teplotu vzduchu aj počas horúčav je správne vetranie. Dôležité je vyvetrať len 2x za deň – počas noci a skoro ráno, keď je teplota vzduchu nižšia než v interiéri. Studený vzduch pomáha znižovať teplotu stien, podláh či nábytku, čo následne pomôže aj udržať dlhšie nižšiu teplotu v domácnosti. Troška drahšie riešenie, ale veľmi efektívne, je nainštalovať si externé žalúzie (tie zabránia slnečným lúčom prenikať cez sklo a prehrievať tak okná).

Pozor tiež na „lacné rady“, ako sú napríklad:

 • časté využívanie ventilátora (ten neochladzuje vzduch iba ho rozprúdi, navyše ľuďom hrozí ofúknutie chrbtice a z toho vzniknuté komplikácie, zápaly)
 • povešať mokré uteráky do priestoru (tento efekt zvýši vlhkosť vzduchu v miestnosti, tým pádom sa zhorší odparovanie potu z tela človeka -> zhoršenie prirodzenej termoregulácie organizmu)
 • časté využívanie klimatizačnej jednotky (ľudské telo znáša teplotný rozdiel do 5-7 C, zdravotné ťažkosti môže klimatizácia spôsobiť všetkým, no obzvlášť citliví sú starí ľudia, deti a chronicki chorí pacienti – nesprávne nastavenie teploty a prievan môžu spôsobiť bolesť hlavy, dýchacie problémy, bolesti kĺbov či chrbtice, aj preto lekári odporúčajú zapínať klimatizáciu iba na niekoľko hodín denne)

 

 

 

—————-

Zdroj: MVSR

uzitocna.pravda.sk

Deň kože – deň dotykov 2021

V mesiaci máj si SPaA SR a OZ Bodkáčik pripomínajú „Deň kože – deň dotykov“. Cieľom tohto dňa je poukázať na neinfekčnosť chronických kožných ochorení ako je atopický ekzém, ichtyóza, akné, psoriáza alebo urtikária. Zároveň poukázať na nové možnosti liečby. Týmto spôsobom sa snažíme pomôcť  odstrániť bariéru medzi ľudmi s chronickým kožným ochorením a zdravými ľudmi, zároveň eliminovať predsudky  aj príliš zvedavé pohľady, ktoré vedia znepríjemniť život.

 

PROGRAM

V týždni od 16.5.-21.5. prebiehajú aktivity v jednotlivých kluboch SPaA v rámci „Dňa kože – dňa dotykov“ a v stredu 19.5. od 13:00-18:00
budú k dispozícii nasledujúce poradenské linky, ktoré sú určené pre každého, kto má problém s kožným ochorením, a kto sa chce poradiť.

LINKA : 0905 458 328 (OZ Bodkáčik)
LINKA : 0904 624 460 (SPaA SR)

 

PREČO PRÁVE TENTO DEŇ?

Pacienti s kožným ochorením sú často vylúčení pre svoje prejavy na pokožke zo spoločnosti a bežného života. Človek sa cíti slobodný, keď je zdravý. Navyše, ochorenie môže znamenať celoživotnú frustráciu, ak je viditeľné navonok.

Ľudia s kožným ochorením majú veľakrát znížené sebavedomie. Chronicky chorým pacientom je treba pomôcť, aby porozumeli svojej chorobe, vyrovnali sa s ňou, naučili sa s ňou žiť. To sa však nepodarí, ak nedokážeme zmierňovať sociálne dôsledky kožnej choroby, alebo sa na týchto ľudí budeme pozerať cez prsty. Dôležitú úlohu v ťažkých životných situáciach zohrávajú svojpomocné skupiny, tzv. tretí sektor.

 

9 RÁD PRE SUCHÚ KOŽU

1)  Uprednostnite sprchu pred kúpeľom. Púšťajte vlažnú vodu, používajte mydlo s nízkym sťahujúcim účinkom a antiseptické prípravky. Dôkladne sa osušte.
2)  Každý druhý, tretí deň si doprajte dvadsaťminútové kúpele s výťažkami z ovsa, so zmesou harmančeka, šalvie, mäty, dubovej kôry a žihľavy alebo olejové kúpele.
3)  Používajte mlieka s jemne olupovacími účinkami a zmierňujúce bolesti, ktoré hydratujú a zvláčňujú pokožku. Vhodné sú aj masti vo forme vazelíny, parafínu, glycerínu, prípravky obsahujúce rastlinné oleje ako kokosový, olivový, sójový či sezamový alebo živočíšne tuky, napríklad lanolín. Suchú kožu hydratujú aj prípravky s aloe vera, ovsom, ceramidy a iné.
4)  Vlasovú pokožku si umývajte šampónmi s jemným čistiacim účinkom, obsahujúce decht alebo pyroxolamin, teda pomocné látky proti lupinám.
5)  Strihajte si nechty na krátko.
6)  Nenoste tesnú obuv, ktorá vytvára otlaky, a dreváky.
7)  Vyskúšajte pobyty pri mori alebo v kúpeľoch s bahnom, soľami, siričitými a kremičitými vodami.
8)  Chorobu pozitívne ovplyvníte, ak sa budete o seba pravidelne starať, budete k nej pristupovať aktívne a osvojíte si pravidlá relaxačných cvičení a autosugestívneho tréningu.
9)  Majte pod kontrolou rizikové faktory, ktoré môžu psoriázu spúšťať. Zdravo sa stravujte, veľa spite, užívajte vitamíny, aby ste si podporili imunitu. Vyhýbajte sa stresu, streptokokovým a vírusovým infekciám, poraneniam, spáleninám od slnka alebo dlhému slneniu.

 


KONTAKTY:

SPaA SR –         https://spaa-sr.webnode.sk/

OZ Bodkáčik –https://www.bodkacik.sk/

FB:                       Bodkáčik

Youtube:           Bodkáčik

e-mail:              bodkacikmt@gmail.com

 

Postup pri poukázaní 2% z dane (v roku 2021)

Pri poukázaní darcovstva 2% zo zaplatenej dane je nutné z pohľadu zamestnanca dodržať tieto termíny:

———————————————————————————————————————————

15.2.2021 – zamestnanec do tohto termínu požiada zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania zaplatených preddavkov na daň – tlačivo Žiadosť o vykonanie výpočtu dane z príjmov fyzickej osoby zo závislej činnosti a o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z týchto príjmov.

Po uhradení dane zamestnávateľom, zamestnanec požiada o Potvrdenie o zaplatení dane, ktoré slúži ako základ na výpočet 2%. Zamestnanec vyplní tlačivo Vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2% zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby.

30.4.2021 – zamestnanec doručí alebo pošle poštou na príslušný daňový úrad (v mieste bydliska) obe tlačivá – Potvrdenie o zaplatení dane spolu s Vyhlásením.

Ak ide o fyzickú osobu, ktorá si podáva daňové priznanie sama, je nutné dodržať tieto termíny:

———————————————————————————————————————-

Fyzická osoba vyplní daňové priznanie typu A alebo B a vypočíta si výšku 2% z dane. Priamo v tomto tlačive vyplní aj údaje o poukázaní 2%.

31.3.2021 – termín podania daňového priznania na príslušný daňový úrad (v mieste bydliska) a termín zaplatenia daňovej povinnosti.

 

Postup v prípade právnickej osoby je nasledujúci, takisto je nutné dodržať určitý termín:

————————————————————————————————————–

Právnická osoba vyplní daňové priznanie a vypočíta si výšku 2% z dane. Priamo v tomto tlačive vyplní aj údaje o poukázaní 2%.

Právnická osoba má možnosť vybrať si až troch prijímateľov, ktorým sa rozhodla takouto formou pomôcť. Minimálna výška dane na poukázanie pre jednu organizáciu však musí byť aspoň 8 €.

V termíne podania daňového priznania (zvyčajne do 31.3.2021, pokiaľ nie je schválené daňovým úradom inak) treba podať daňové priznanie na príslušný daňový úrad (v mieste sídla spoločnosti) a zaplatiť daňovú povinnosť.

 

Momentálne v čase pandémie neregistrujeme v roku 2021 odloženie termínov na účely darovania 2% z dane, článok však budeme aktualizovať.

Talkshow „Na vlastnej koži“

Milí sympatizanti a priatelia, pripravuje sa pre vás  jedinečný projekt na online platforme Talkshow „Na vlastnej …

VEĽKÉ ĎAKUJEME

Za pacientske organizácie SPa A SR/Spoločnosť psoriatikov a atopikov a Bodkáčik – združenie pre rodiny deti a …

Príbeh Zuzany a jej dcérky

Terezka je moje tretie dieťa. Jej problémy s pokožkou začali, keď mala 2 týždne. Všimla som si, že pupček sa jej …