Diagnózy

Plánované rodičovstvo a tehotenstvo u psoriatika

Psoriáza u žien

Životná cesta každej ženy je jedinečná. Ako žena s psoriázou môžete čeliť vlastným a jedinečným výzvam v rôznych fázach svojho života. Vďaka efektívnej komunikácii s Vašimi ošetrujúcimi lekármi by sa Vám malo dariť žiť tak, ako chcete. Polovicu populácie s psoriázou tvoria ženy a väčšina z nich je vo veku 18 až 45 rokov. To predstavuje obdobie, kedy si spravidla ženy zakladajú rodinu a majú vlastné deti. U žien sa zvyčajne psoriáza prejaví skôr ako u mužov a najčastejšie býva diagnostikovaná v 28. roku života. Ukázalo sa, že psoriáza má väčší vplyv na kvalitu života, ak je diagnostikovaná v mladšom veku. Okrem toho môže ovplyvniť kvalitu života žien viac, ako u mužov. Prieskum ukázal, že veľké množstvo žien so psoriázou sa cíti byť menej šťastné než muži s rovnakým ochorením. Mali by ste vedieť, že s pomocou tímu zdravotníkov existuje možnosť nájsť liečebný plán, ktorý vyhovuje Vašim potrebám a umožní Vám žiť plnohodnotný a aktívny život. Táto brožúrka ponúka informácie o tom zásadnom, čo by ste mali vedieť a brať do úvahy, keď spoločne so svojím ošetrujúcim lekárom uvažujete o tom, ako psoriázu počas svojho života zvládať. Budete mať tiež priestor na zaznamenanie si svojich úvah a otázok, ktoré budete chcieť s ošetrujúcimi lekármi (dermatovenerológ, všeobecný lekár, gynekológ) prediskutovať. Na chvíľu sa zamyslite a poznačte si akékoľvek slová a myšlienky, ktoré vám napadajú v súvislosti s liečbou a zdravotnou starostlivosťou.

Spoločné rozhodovanie

Ženy so psoriázou nemajú priamočiaru životnú cestu. Ich život môže, naopak, vyzerať ako jazda na kolotoči nabitá udalosťami. Aj keď sú niektoré z nich očakávané alebo dokonca plánované, iné môžu nastať v akejkoľvek fáze Vášho života. Môže to byť Vaše vzdelanie, kariéra, vzťahy alebo založenie rodiny. Je dôležité o tejto ceste uvažovať pri rozhodovaní sa o liečbe a zdravotnej starostlivosti. Do rozhodovania sa zapájajú všetci členovia zdravotníckeho tímu spoločne, pričom hlavnú úlohu hráte Vy – ako rodička. Mali by ste si byť istá, že sú Vaše osobné ciele liečby jasné a zrozumiteľné. Výskum ukázal, že až 71 % pacientov s psoriázou sa chce viac zapájať do rozhodovania o svojej liečbe. Spoločné rozhodovanie berie do úvahy Vaše záujmy, ciele a hodnoty. Je veľmi dôležité, aby ste sa porozprávali s Vašimi ošetrujúcimi lekármi (dermatovenerológom, všeobecným lekárom, gynekológom, pôrodníkom, pediatrom), aby ste nadobudli istotu, že je Váš liečebný plán pre Vás najideálnejší, či už teraz, ale aj smerom do budúcnosti.

Možnosti liečby

Aj Vy sama môžete byť nápomocná pri zvládaní svojich symptómov. Pravidelná hydratácia môže pomôcť zlepšiť viditeľné známky psoriázy, rovnako ako prirodzené slnečné svetlo, aj keď je potrebné vyhýbať sa spáleniu alebo dlhodobému poškodzovaniu kože slnkom. Kúpele v teplej vode so soľou (napríklad epsomská soľ, soli z Mŕtveho mora) a používanie upokojujúcich prostriedkov pri umývaní môže pomôcť pri kožných príznakoch a zápaloch. Vášmu lepšiemu pocitu môže napomôcť tiež zdravý životný štýl. Pokúste sa byť aktívna a jesť vyváženú stravu. Svoj stav zlepšíte, keď obmedzíte fajčenie alebo s ním úplne skoncujete. Ak patríte medzi pacientov, ktorí potrebujú liečbu, existujú pre Vás rôzne možnosti. Konkrétna liečba závisí od príznakov ochorenia a iných individuálnych faktorov. Môžete ich prebrať so svojimi ošetrujúcimi lekármi. Dostupné typy liečby možno zvyčajne rozdeliť do nasledujúcich kategórií:

  • Lokálna liečba

Je možné ju aplikovať na postihnuté oblasti kože a môže obsahovať kortikosteroidy, ktoré pomáhajú pri liečbe zápalu.

  • Fototerapia

Koža je vystavená ultrafialovým lúčom (UV lúčom), ktoré môžu spomaliť rast kožných buniek. Tento typ liečby prebieha pod dohľadom špecializovaného dermatológa a jej výsledok nie je porovnateľný ako používanie solárií alebo iných UV produktov.

  • Systémová liečba

Táto liečba je zameraná na celé telo, nie na konkrétnu oblasť. Môže byť vo forme tabliet alebo injekcií a jej úlohou je redukovať zápal v tele. Niektoré typy liečby nie sú vhodné pri plánovaní rodiny, nakoľko môžu predstavovať možné riziko pri počatí dieťaťa. Je dôležité prebrať všetky dostupné možnosti liečby s ošetrujúcimi lekármi. Skôr ako sa rozhodnete navštíviť lekára, je dobré si poznamenať všetky prípadné otázky. Rovnako môže byť pre Vás užitočné vziať si sebou niekoho, kto Vám pomôže zapamätať si všetky informácie.

Tehotenstvo a psoriáza

Život s psoriázou môže znižovať Vašu sebadôveru. Vedzte, že nie ste samy, kto sa tak cíti. Prieskumy uvádzajú, že takmer polovica žien sa hanbí za svoj vzhľad a iba 38 % žien uvádza, že zo seba v uplynulom týždni malo dobrý pocit. Ženy trpiace psoriázou si zaslúžia žiť bez kompromisov, a to, že máte psoriázu, by Vám nemalo brániť v nadväzovaní vzťahov. Psoriáza kdekoľvek na tele môže zmeniť Vaše pocity ohľadom intimity. Výskyt psoriázy v oblasti genitálií môže vyvolávať pocity úzkosti a hanblivosti. Vďaka tomu môže byť sexuálna aktivita menej príjemná, ale existujú spôsoby, ktorými možno akékoľvek nepríjemné pocity zmierniť. Váš ošetrujúci lekár je tu na to, aby Vás voviedol a pomáhal, a preto sa s ním porozprávajte, ak máte akékoľvek otázky alebo obavy. Majte na pamäti, že psoriáza je systémový stav Vášho tela. Nenakazili ste sa ňou, a nemôžete teda ani nakaziť svojho partnera. Hovorte s ním o svojich pocitoch. Vďaka otvorenej a úprimnej komunikácii neexistuje žiadny dôvod, prečo by mala byť psoriáza prekážkou vo Vašom intímnom živote. Váš partner by Vám mal preukázať podporu a pochopenie. Porozprávajte sa s ním o všetkých svojich obavách a starostiach, ktoré Vás v súčasnosti trápia v súvislosti s Vaším ochorením, a to aj smerom do budúcna.

Tehotenstvo a psoriáza

Psoriáza má značný vplyv na ženy počas obdobia, kedy sa môžu stať matkami. A aj keď momentálne nezvažujete túto alternatívu, môžu byť pre Vás nasledujúce informácie dôležité. Odhaduje sa, že 82 % žien v priebehu svojho života aspoň raz otehotnie. Približne polovica tehotenstiev v Európe je neplánovaných. To znamená, že veľa žien nemá možnosť poradiť sa o liečbe predtým ako otehotnie. Prvé známky tehotenstva zvyčajne prichádzajú bez povšimnutia. Raná fáza tehotenstva v 4. až 7. týždni má zásadný dopad na vývoj dieťaťa.21,22 Ak v tejto fáze žena nevie o svojom tehotenstve, nemôže urobiť rozhodnutia ohľadom svojej liečby, nemá možnosť tehotenstvo dopredu plánovať a dieťa môže byť vystavené účinkom liečby, ktorá sa pre obdobie tehotenstva neodporúča. Liečba psoriázy pred otehotnením je dôležitá, pretože môže pomôcť znížiť pravdepodobnosť predčasného pôrodu, potratu a nízkej hmotnosti novorodenca.23-26 Vaše zdravie počas tehotenstva a po ňom je dôležité pre Vás i Vaše dieťa. Včasné získanie rád a podpory od ošetrujúceho lekára, aj keď v súčasnej dobe otehotnenie neplánujete, Vám umožní byť pripravená na každú situáciu. Ženy so psoriázou môžu mať niekedy pocit, že ide o rozhodnutie medzi liečbou a založením si rodiny. Je dôležité uvedomiť si, že liečebný plán, ktorý máte na obdobie tehotenstva pripravený, znamená, že nemusíte robiť kompromisy medzi psoriázou a plánovaním rodiny.

Tehotenstvo a psoriáza

Ako pravdepodobne viete, tehotenstvo sa delí na tri fázy (prvý, druhý a tretí trimester). Každá z týchto fáz má tri mesiace, pričom celé tehotenstvo trvá 40 týždňov.Tehotenstvo môže byť pre veľa žien so psoriázou obdobím úzkosti. Jednou z hlavných obáv, ktorú pociťuje veľa žien, sú pochybnosti o pokračovaní v liečbe alebo o jej ukončení, čím sa vystavujete riziku prepuknutia príznakov. Aj keď sa u väčšiny žien môžu príznaky psoriázy v priebehu tehotenstva zmierniť, takmer polovica nezaznamená žiadnu zmenu alebo naopak zosilnenie príznakov. Kontrola psoriázy počas tehotenstva je dôležitá pre zdravie matky i dieťaťa. Aktívna psoriáza môže spôsobovať náročnejšie tehotenstvo, pretože sa zvyšuje riziko komplikácií. Zvládanie príznakov pred otehotnením je zásadné pre zabezpečenie čo najlepšieho zdravotného stavu Vás i novorodenca. V prípade zhoršenia Vašich príznakov alebo podozrenia na zhoršenie, kontaktujte Vašich ošetrujúcich lekárov, od ktorých dostanete ďalšie informácie.

Pôrod a obdobie po ňom

Starostlivosť o novorodenca vie byť náročná. Môžete byť unavená zo zvládania všetkých potrieb Vášho bábätka a je tiež pravdepodobné, že sa v popôrodnom období zhoršia príznaky Vašej psoriázy. Aj keď sa počas tehotenstva príznaky zlepšili, často sa po pôrode vrátia. Obráťte sa na ošetrujúcich lekárov a požiadajte ich o radu, ako zvládať psoriázu po pôrode. Nové matky môžu čeliť úzkostiam a depresiám, pričom až 80 % žien zažíva niekoľko týždňov po pôrode miernu formu popôrodnej depresie. Je dôležité, aby ste dbali na svoje telesné i duševné zdravie. Ak budete mať svoje ochorenie pod kontrolou, jednoduchšie toto náročné, ale krásne obdobie zvládnete. Požiadajte svojho partnera, rodinu a priateľov o pomoc pri zvyknutí si na život s novorodencom. Vďaka tomu budete mať viac času na zvládanie svojho ochorenia. Porozprávajte sa s nimi o svojich pocitoch. Sú tu, aby Vám pomohli.

Dojčenie

Dojčenie je osobnou voľbou. Pokiaľ chcete dojčiť, prediskutujte to s Vaším ošetrujúcim dermatológom. Nie každá liečba sa zlučuje s dojčením a ženy s psoriázou môžu mať pocit, že sa musia rozhodnúť medzi liečbou a dojčením. Keď vopred prediskutujete svoje želanie dojčiť, je možné liečbu v prípade potreby prispôsobiť.

Najčastejšie otázky a odpovede

Psoriáza u žien

-> Má psoriáza tendenciu prejaviť sa u žien i mužov v rovnakom veku?
U osôb oboch pohlaví sa môže psoriáza objaviť v ktoromkoľvek veku, avšak u žien je to spravidla skôr ako u mužov.

-> Sú ženy s psoriázou vystavené vyššej emocionálnej záťaži v porovnaní s mužmi?
Niektoré štúdie uvádzajú, že ženy pociťujú obzvlášť vysokú emočnú záťaž a všeobecne sú zo svojho ochorenia nešťastnejšie než muži. Ženy by o tejto skutočnosti mali vedieť a v prípade potreby vyhľadať pomoc.

-> Existujú „spúšťače“ psoriázy, ktoré robia ženy náchylnejšie na toto ochorenie v porovnaní s mužmi?
Áno, existujú dôkazy, že fajčenie a stres môžu vyvolať psoriázu ľahšie u žien ako u mužov. Ženy s psoriázou môžu zmierniť zhoršené prejavy svojho ochorenia, ak si osvoja metódy, ktoré im pomôžu zvládať stres a tiež, ak prestanú fajčiť.

-> Existujú ochorenia súvisiace so psoriázou, ktoré postihujú viac ženy ako mužov?
Ženy s psoriázou budú s väčšou pravdepodobnosťou ako muži trpieť nadváhou alebo obezitou.

-> Môže sa moje bábätko odo mňa nakaziť psoriázou?
Aj keď psoriáza môže byť dedičná, existuje veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú, či u dieťaťa psoriáza vypukne alebo nie. Keď má jeden z rodičov psoriázu, existuje približne 10 % možnosť, že ju bude mať aj dieťa. Ak majú psoriázu obaja rodičia, pravdepodobnosť sa zvyšuje na 50 %.

-> Sú so psoriázou a tehotenstvom či pôrodom spájané nejaké riziká?
Aj keď neexistuje žiadne priame prepojenie alebo dôkaz o nepriaznivom vplyve psoriázy na tehotenstvo, rad štúdií uvádza, že toto ochorenia môže prispieť k zvýšenému riziku výskytu nežiaducich udalostí vo forme samovoľného potratu, predčasného pôrodu, nízkej pôrodnej hmotnosti novorodenca a zvýšeného rizika nutnosti cisárskeho rezu. Treba však povedať, že tieto riziká neboli dostatočne preukázané a Vy si môžete byť istá, že budete v priebehu tehotenstva pod dôkladným lekárskym dohľadom.

-> Je možné pri plánovaní tehotenstva užívať akékoľvek lieky na psoriázu?
Niektoré lieky zvyšujú riziko vývojových chýb v prípade, že sa užívajú pri počatí a počas tehotenstva a je preto potrebné ich prestať užívať ešte skôr ako otehotniete. Váš ošetrujúci lekár si s Vami prejde možnosti, výhody a riziká, ešte pred začatím liečby.

-> Je problém, ak potenciálny otec užíva lieky na psoriázu?
Niektoré lieky môžu ovplyvniť plodnosť u mužov. Všeobecne sa odporúča prerušiť takúto liečbu ešte pred snahami splodiť dieťa. Váš ošetrujúci lekár Vám vie poradiť, ktoré lieky je potrebné prestať užívať a či možno ponúknuť alternatívnu liečbu.

 

/článok vytvorila spoločnosť UCB použitím 43 anglických odborných článkov, číslo brožúry: SK-P-CZ-PSO-2100003/

 

<<<<—— KLIKNITE AJ NIŽŠIE NA VIDEO-OTÁZKY, KTORÉ SME SA PÝTALI ODBORNÍKA —–>>>>

 

K rozvinutiu tejto témy sme si pre vás pripravili krátky podcast – kliknite na Youtube videá a získajte krátky, ale zároveň praktický náhľad na časté otázky, týkajúce sa plánovaného rodičovstva:

 

 

 

 

 

 

 

 

Dúfame, že odborný článok aj krátke edukačné videá, vás obohatili pri naštudovaní si tejto témy. V tomto prípade sme spojili sily s UCB s.r.o., Slovenská republika, pri tvorbe tohto článku aj youtube videí, a zároveň sme ocenili ich originálny slogan:
„INSPIRED BY PATIENS. DRIVEN BY SCIENCE.“

Lúčime sa…

Veľmi nás zarmútila správa, ktorú nikto z nás nečakal. Opustila nás skvelá žena – dlhodobá členka Spoločnosti …

Liečba atopického ekzému

Liečba atopického ekzému je individálna a vyžaduje si kompexný prístup. Z etiológie atopickej dermatitídy vyplýva, …

Edukačné bloky na tému „Napreduj s nami“

Už na začiatku tohto roka sme si pre vás pripravili edukačné aktivity zamerané na zlepšenie digitálno-komunikačných …