Diagnózy

Čierne, biele a žlté zlato

 

O mieste s liečebnými účinkami takými skvelými, že na nich nedajú naši známi z okruhu psoriatikov a atopikov dopustiť už niekoľko rokov, a ktoré sa stalo cieľom ich každoročných návštev, sme počuli už pomerne veľa. Rozhodli sme sa preto, že sa o pravdivosti ich slov presvedčíme sami a to najlepšie na vlastné oči, ale predovšetkým na vlastnej koži.

Letovisko Pomorie je miesto čoraz viac „znovuobjavované“ návštevníkmi túžiacimi vyskúšať liečivé účinky tamojšieho čierneho a bieleho zlata, čiže liečivého blata a soli. Nás sem ale prilákalo liečivé bahno, ktoré sa ťaží okrem iných aj z blízkeho Soľného jazera a využíva sa pri liečbe pohybového ústrojenstva, nervových, gynekologických chorôb ako aj kožných ochorení. Miestni neskromne hovoria že je najlepšie na svete a nevyrovná sa mu vraj ani bahno zo známejšieho Mŕtveho mora. Toto tvrdenie si síce netrúfame hodnotiť ale faktom ostáva, že sme si po niekoľkých dňoch všimli celkom výrazný ústup bolesti kĺbov, z pokožky sa nám stratili niektoré zapálené ložiská a skutočne sme mali pocit omladnutej, sviežej pokožky.

Počas pobytu v letovisku Pomorie, výletoch po okolí a návštevách Burgasu sme mali to šťastie vyskúšať niekoľko aj voľno-predajných liečivých prípravkov, tak aj rôzne domáce mastičky a preparáty zhotovené podľa rodinných receptúr miestnych obyvateľov. Spomedzi všetkých nás ale zaujala Čiernomorská luga. Ide v podstate o koncentrát morskej soli a bahna, ktoré sa nachádza v celej tamojšej prímorskej oblasti.

Ako sme sa neskôr dozvedeli, ide o stopercentný prírodný produkt, ktorý sa vyznačuje variabilným chemickým zložením. Čiernomorská luga je bohatá na všetky fyziologické základné minerály (300-350 g/l), obsahuje makrokomponenty horečnatých solí (až do 295 g/l) a halogenidov alkalických kovov. Obsahuje vzácne mikrozložky rôznej flóry a fauny, mikroriasy a bioaktívné látky, ktoré sú charakteristické práve pre soľné jazerá Pomoria a Burgasu. Z nich najdôležitejšiu úlohu v liečbe kožných problémov, v našom prípade psoriázy a atopického exému, má riasa Dunaliella salina, ktorá sa živí nečistotami na pokožke (napríklad hnisom), a preto sa používa pri aktívnej liečbe psoriázy. Je vhodná pri liečbe artrózy kolena, bedier, ramena, lakťa, zápästia, členku a chodidiel, pri liečbe diskopatie, radikulitidy, pri reumatoidných problémoch, pri zápale tkaniva perarticular, nervov, ischiasu, kŕčových žilách, pri podráždení a poruchách pokožky (psoriasis, akné), pri liečbe parodontitídy, nádche, chrípke, a ďalších ochoreniach. Má tiež výrazný protizápalový účinok a dodáva pokožke základné minerálne látky. Okrem spomínaného tiež stimuluje ochranné účinky a regeneračné procesy tkaniva v tele, vyživuje, hydratuje, skrášľuje pokožku a chráni ju pred starnutím.

Sme radi, že môžeme potvrdiť slová chvály našich známych a upriamiť aj vašu pozornosť na jedno skvelé miesto na bulharskom pobreží, kde si dokážete nielen kvalitne oddýchnuť a zrelaxovať, ale ktoré má predovšetkým skvelý liečivý potenciál a perspektívu stať sa jedným z najvyhľadávanejších miest práve pre nás – psoriatikov a atopikov.

 

Čiernomorskú lugu odporúčame použiť na:

  • kúpeľ: 120-150 ml prípravku pridáme do vane naplnenej 80 až 100 litrami vody pri teplote asi 37-40° C.  Dĺžka liečby vaňovými kúpeľmi je 15-20 min.  Po kúpeli, opláchnuť vodou.  Pre hypertonikov by mala byť počas kúpeľa zabezpečená lekárska starostlivosť. Lokálne použitie lugy pri liečení: 10-20 ml prípravku pridáme do 5-10 l vody s teplotou asi 37-40° C (pri liečení žíl používame studenú vodu).  Dĺžka liečby 15-20 min.
  • vtieranie: po umytí tela vodou a mydlom, je potrebné naniesť na pokožku stabilizovanú morskú lugu, lugu nanášame na telo špongiou.  Koncentrácia je závislá od citlivosti pokožky;  maximálny pomer riedenia vodou je 1:10.  Produkt nechajte pôsobiť 5-6 minút na pokožke a následne opláchnite vodou.
  • zábaly: namočte bavlnenú tkaninu v luge zohriatej  do 40° C.  Následne aplikujte a zabaľte choré miesto ochrannou tkaninou, obklad sa aplikuje pozdĺž poškodených nervov. Lugový obklad je potrebné prekryť s nylonovou pokrývkou, následne pre dosiahnutie lepšieho efektu a udržanie teploty lugy v mieste pôsobenia uterákom z tkaniny a nakoniec vlneným uterákom.  Lugový zábal nechajte pôsobiť od 15-tich minút do niekoľko hodín.  Liečebný proces je potrebné opakovať 12-14 krát.
  • vlhké obrúsky: tkanivá z netkanej viskózy, polyesteru a ostatné textílie sú vhodné pre aplikáciu produktu priamo na pokožku a formou obkladov.
  • obklady: veľkosť vreckoviek 50/25 cm je vhodné pre použitie na krku, kolená, vlhčené vreckovky veľkosti 50/35 cm vhodné pre aplikáciu na chrbát, oblasť drieku a pása a na   Pri použití je potrebné vložiť balenie do šálky teplej vody (s teplotou vody 60-70 ° C) po dobu 3-5 minút. Teplé tkanivo sa prikladá na postihnuté miesto alebo sa aplikuje formou obkladu na chorý kĺb, kosť.
  • masážny gél: odporúča sa aplikovať pre nápravnú a mineralizovanú masáž. Pri masáži naneste trochu gélu na choré miesto na tele a votrite ho manuálnym alebo inštrumentálnym spôsobom masáže.  Nechajte gél pôsobiť od 30 minút do niekoľkých hodín, potom je miesto aplikácie potrebné opláchnuť vodou.

 

Produkt Luga bude dostupný aj u nás, viac informácií očakávajte na našich stránkach.

 

 

 

 

 

 

Mária Cetkovská,
štatutár združenia Bodkáčik – združenie pre rodiny,
deti a mládež s kožným ochorením

Otázky z poradne na tému biologická liečba

V tomto článku sa povenujeme hlbšie téme BIOLOGICKÁ LIEČBA. Biologická liečba je dnes považovaná za trend v medicíne …

DOD v Kúpeľoch Smrdáky (2024)

Príďte aj vy na Deň otvorených dverí – plný zábavy a starostlivosti o Vaše zdravie! Deň otvorených dverí …

Lúčime sa…

Veľmi nás zarmútila správa, ktorú nikto z nás nečakal. Opustila nás skvelá žena – dlhodobá členka Spoločnosti …