Diagnózy

Atopický ekzém nie je „strašiak“

Podelíme sa s vami o veľmi peknú myšlienku: „Človek sa cíti slobodný, keď je zdravý„. Dobrý zdravotný stav predstavuje naše najväčšie bohatstvo. Každá choroba človeka prekvapí, keď ho nájde nepripraveného. Navyše ochorenie môže znamenať celoživotnú traumu, ak je viditeľné navonok.

 

Chronické kožné ochorenie – atopická dermatitída – má aj svoju neviditeľnú stránku. Ochorenie je spojené so začervenaním pokožky, svrbením, mokvaním a častým návratom prejavov. Hoci nie je nákazlivé, verejnosť nezriedka podlieha dezinformáciám, že predsa len je… Je úplne bežné, že zdravý človek nepodá ruku niekomu, kto má na pohľad „nepeknú“ pokožku. Atopická dermatitída patrí medzi chronické kožné onemocnenia, ktoré sú neprenosné – ešte nikdy sa nikto nenakazil obyčajným dotykom s takto postihnutým človekom. Ľudia by si mali uvedomiť, že ekzematik má veľakrát znížené sebavedomie. Proces uzdravovania pritom možno efektívne ovplyvniť nielen medicínskom terapiou (starostlivosťou o pokožku, kúpeľami, upravenou životosprávou), ale aj pôsobením na sociálne a psychické faktory. Chronickým pacientom je potrebné pomôcť, aby porozumeli svojej chorobe, vyrovnali sa s ňou a naučili sa s ňou žiť. To sa však nepodarí, ak nedokážeme zmierňovať sociálne dôsledky kožného ochorenia alebo sa na týchto ľudí budeme pozerať cez prsty.

 

V ťažkých životných situáciách je nápomocný sociálny pracovník, ktorý pomáha pacientovi zorientovať sa v spletitej sociálnej pomoci štátu. To však obvykle nestačí. Práve v tomto prípade zohrávajú dôležitú úlohu svojpomocné skupiny, združenia či spolky – tzv. tretí sektor.

 

Na Slovensku máme pestrú škálu pacientskych organizácií, je ich vyše dvesto. Keď však hovoríme o atopickej dermatitíde, spomeňme predovšetkým Spoločnosť psoriatikov a atopikov SR a OZ Bodkáčik. Členskú základňu Spoločnosti psoriatkov a atopikov SR tvoria hlavne dospelí. Členovia OZ Bodkáčika sú zas mladí ľudia otvorení novým komunikačným cestám. Členovia oboch združení žijú klubovým životom, pravidelne sa stretávajú, športujú, diskutujú na rôzne témy alebo len spolu trávia čas pri káve. Dávajú si proste navzájom pocit, že sú pre druhých dôležití.

 

Ako predsedníčka klubu vo Svidníku, aj ako členka celoslovenskej Spoločnosti psoriatikov a atopikov SR môžem povedať, že vždy vítame, keď sa zvyšuje informovanosť verejnosti o pacientskych organizáciách. Každá z pacientskych organizácií vyvíja aktivity, edukačné cykly alebo voľnočasové aktivity zamerané pre chronicky chorých kožných pacientov. Na webových stránkach nášho združenia síce nájdete veľa užitočných článkov, rád a informácií, no najdôležitejší je osobný kontakt. Radi príjmeme medzi seba každého nového človeka, ktorý už pochopil, že sú aj dôležitejšie veci ako dokonalá pokožka. Možno hľadáme práve vás – dáte nám o sebe vedieť?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

………………………

Článok vznikol v spolupráci s SPaA SR

hlavný autor článku: PhDr. Renáta Rusinková

úprava textu a štylizácia: Ing. Michal Buljak

 

Stres a jeho vplyv na organizmus (1. časť)

V dnešnej hektickej dobe, keď sa každý z nás ponáhľa (do práce, za rodinou, na nákupy,…) či pôsobia na nás …

Duševný dopad ochorenia atopická dermatitída

Atopický ekzém ovláda každodenný život pacienta a jeho celkovú pohodu. Mať dieťa s atopickým ekzémom je pre rodičov …

11 otázok a odpovedí o biologických liekoch

Predpísali vám biologické lieky? V tomto článku sa dozviete, čo sú to biologické a biologicky podobné lieky, na …