Diagnózy

AKO NA TO – dezinfekcia mobilu v čase koronavírusu

Ako isto viete, mobil je neoddeliteľnou súčasťou nášho života. U niekoho viac, u niekoho menej. Používame ho nielen pri telefonovaní, ale aj na prehliadanie internetových stránok, fotení, navigácii či počúvaní hudby. Pokladáme ho hocikde, putuje z vrecka do vrecka, z miesta na miesto a z ruky do ruky.

Denno-denné používanie mobilu zvyšuje riziko prenosu koronavírusu, aj napriek tomu, že hygienu (dezinfekciu) rúk dodržiavate. Na plastových a kovových povrchoch sa dokáže vírus, ktorý zapríčiňuje ochorenie COVID-19, udržať až 3 dni, na skle dokonca 4 dni.  Navyše si ho pokladáme k uchu (telefonovanie), ústam (nahrávanie hovorov), čím si vírus nájde jednoduchšiu cestu k našim slizniciam.

V tomto článku si priblížime najzákladnejšie spôsoby čistenia (dezinfekcie) mobilov. Najnákladnejším a zároveň najúčinnejším spôsobom zničenia vírusu na vašom mobile je kúpa UV lampy. Prostredníctvom UV lampy vyčistíte svoj mobil za pár minút. Využíva sa tu iba potenciál UV žiarenia, ktoré dokáže efektne usmrtiť až 99,9% baktérií a vírusov nachádzajúcich sa na mobile. Takéto zariadenie je u nás dostupné za 30 € – 50 €, cena sa odvíja od kvalitatívnych požiadaviek a jednotlivých dodávateľov.

Náš tip: https://www.gearbest.com/other-novelty-lights/pp_009145700546.html?lkid=78827578

Ďalšou možnosťou je celý mobil vyutierať tzv. antimikrobiálnou handričkou. Tento typ látky (handričky) je špeciálne vyrábaný tak, aby udržal mäkkosť mikrovlákna pomocou aplikácie tekutého striebra namiesto striebornej nite oproti iným čistiacim handričkám. Cenovo sa kúpa balenia tohto typu handričiek resp. utierok pohybuje od 5 € – 15 €.

Náš tip: https://slovamed.sk/meliseptol-wipes-ultra-bez-alkoholu.html

Úplne najjednoduchšou ochranou proti nežiadanému prenosu koronavírusu je použitie suchej handričky na okuliare alebo dezinfekčnej utierky. Tento spôsob očistenia mobilu je asi najviac využívaný u laickej verejnosti. Dezinfekčná utierka obsahuje ultrajemnú mikrolátku, ktorá mobil nepoškriabe ani nezapchá mikrofón (ako sa môže stať u bavlnených utierok). Cenovo sú veľmi dostupné, a to od 2 € – 7 €. Niektoré zdroje uvádzajú, že je možné handričku jemne navlhčiť – záleží na vašom cite pre detail.

Náš tip: https://www.tercio.sk/handricka-na-cistenie-okuliarov-z-mikrovlakna-10-ks-1563-2.html

Na záver iba pripomenieme, že čistenie mobilu by malo byť najideálnejšie vo vypnutom režime. V žiadnom prípade by mobil nemal byť pri čistení zapojený do elektrickej siete a neodporúča sa ani použitie alkoholových dezinfekčných prípravkov, ktoré môžu poškodiť povrch mobilu. Naopak jemné namočenie do teplej vody nezakazujú výrobcovia mobilov, tu však záleží na vašom cite pre čistenie :-).

Takže nezabúdať umývať si dôkladne nielen ruky, ale čistiť aj svoj mobil !

Stres a jeho vplyv na organizmus (1. časť)

V dnešnej hektickej dobe, keď sa každý z nás ponáhľa (do práce, za rodinou, na nákupy,…) či pôsobia na nás …

Duševný dopad ochorenia atopická dermatitída

Atopický ekzém ovláda každodenný život pacienta a jeho celkovú pohodu. Mať dieťa s atopickým ekzémom je pre rodičov …

11 otázok a odpovedí o biologických liekoch

Predpísali vám biologické lieky? V tomto článku sa dozviete, čo sú to biologické a biologicky podobné lieky, na …